pl-logo-www.png      9577_logopl2017.jpg

 

Wzory przemysłowe

          W poprzednim wpisie przybliżyłam wam nieco czym jest własność przemysłowa. W kilku kolejnych wpisach chciałabym z kolei przedstawić poszczególne wytwory zaliczane do własności przemysłowej i jednocześnie pokazać, że nasza codzienność jest nieustannie z nimi powiązana. Oczywiście, ze względu na obszerność krajowych, unijnych i międzynarodowych regulacji prawnych w tym zakresie, my skupimy się na wspomnianej już wcześniej Ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej.
          Jednym z wytworów chronionych przez Prawo własności przemysłowej są wzory przemysłowe. Przez wzór przemysłowy rozumie się nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadaną mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację (art. 102 p.w.p.). Jednym słowem, wzór przemysłowy jest przeznaczony do ochrony wyłącznie cech postrzeganych wzrokowo, czyli wyglądu zewnętrznego przedmiotu wytworzonego w sposób przemysłowy albo rzemieślniczy. Co istotne, z ochrony wyłączone są programy komputerowe, aczkolwiek wytwory powstałe w wyniku zastosowania tych programów komputerowych, np. ikony komputerowe, postacie z gier, graficzne interfejsy użytkowników czy strony internetowe, już mogą podlegać takiej ochronie podlegać.
          Same wzory przemysłowe możemy natomiast podzielić ze względu na ich formę na dwa rodzaje:

  • dwuwymiarowe, inaczej płaskie, czyli mające tylko dwa wymiary: szerokość i długość, jak na przykład grafika, etykieta, logo, ornament,
  • przestrzenne, inaczej trójwymiarowe, czyli mające trzy wymiary: długość, szerokość i wysokość, jak na przykład meble, zabawki, kształt opakowania.

Przykładowe wzory

post_2_przyklady_pp.png

          Jeżeli jesteście ciekawi jakie jeszcze wytwory wykorzystywane przez nas w życiu codziennym, poza tymi przedstawionymi w tabelce, są wzorami przemysłowymi, to zachęcam was do kliknięcia w DesignView i przeprowadzenia samodzielnych poszukiwań w tym zakresie. Myślę, że wiele przedmiotów może was zadziwić.
          Wiedząc już czym jest wzór przemysłowy, na pewno zastanawiacie się co daje nam jego zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP. Na zgłoszony wzór przemysłowy, który spełnia przesłanki zdolności rejestrowej, czyli jest nowy i ma indywidualny charakter, Urząd Patentowy RP udziela prawa z rejestracji. Prawo z rejestracji trwa maksymalnie 25 lat od daty zgłoszenia i jest podzielone na 5-letnie okresy ochrony. Uprawniony z prawa z rejestracji wzoru przemysłowego ma prawo do wyłącznego korzystania z tego wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP. A co to oznacza w praktyce? Otóż wytwarzanie przez osobę trzecią produktu, który zawiera chroniony wzór albo do którego chroniony wzór zastosowano, wprowadzanie na rynek takiego produktu, jego sprzedaż, reklamowanie i importowanie bądź eksportowanie bez zgody uprawnionego będzie niezgodne z prawem. Jednym słowem, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego zabezpiecza uprawnionego przed podrabianiem oraz kopiowaniem wzoru, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia jego zysków finansowych i podniesienia wartości produktu na rynku.

 mgr Paulina Pater
Rzecznik Patentowy
Politechnika Lubelska

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17