pl-logo-www.png      9577_logopl2017.jpg

 

Wióry lecą – część 2 – Miejsce obróbki skrawaniem w procesach wytwarzania

Obróbka skrawaniem zajmuje określone miejsce we wszystkich procesach wytwarzania. Aby mieć wyobrażenie o podstawowych metodach jakimi można kształtować gotowe wyroby, w niniejszej części postram się je krótko scharakteryzować. Wyróżnić można kształtowanie formujące składające się z odlewania (rys. 1a)  i formowania proszków (rys. 1.b). Odlewanie polega na doprowadzeniu materiału do stanu ciekłego poprzez podgrzanie powyżej temperatury topnienia i wypełnienie nim odpowiednio przygotowanej formy.  Formowanie proszkowe może być realizowane na gorąco lub w temperaturze otoczenia i polega na oddziaływaniu wysokiego ciśnienia poprzez sprasowanie materiału w stanie sypkim.

 

 rys1.jpg

Rys. 1. Przykłady kształtowania formującego

 

Kolejną obszerną grupą jest kształtowanie plastyczne, gdzie wyróżnić można takie metody jak walcowanie, kucie i tłoczenie przedstawione na rysunku 2.

 

 rys2.jpg

Rys. 2. Przykłady kształtowania plastycznego: a) walcowanie, b) kucie, c) tłoczenie

 

Kształtowanie przyrostowe (rysunek 3) jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijającą się metodą wytwarzania wyrobów polegająca na warstwowym wytwarzaniu w oparciu o wcześniej przygotowany model 3D elementów o niemal nieograniczonej złożoności geometrycznej. Szybkie wykonywanie prototypów (ang. Rapid Prototyping) tą techniką daje możliwość przetestowania nowej konstrukcji czy też odbudowania uszkodzonych części.  

 

 rys3.jpg

Rys. 3. Kształtowanie przyrostowe

 

Kolejną grupą jest kształtowanie przez łączenie (rys 4). Proces łączenia może być rozłączny czyli montaż lub nierozłączny. W grupie metod nierozłącznym można wyodrębnić takie metody jak nitowanie, spawanie czy też zgrzewanie.

 

 rys4.jpg

Rys. 4. Kształtowanie przez łączenie: a) nitowanie, b) spawanie, c) zgrzewanie, d) połączenie rozłączne skręcane

 

 

rys5.jpg

Rys. 5. Przykłady kształtowania ubytkowego

 

Ostatnią grupą stanowiącą główny temat niniejszej serii bloga „wióry lecą – rozwój techniki kształtowania na przykładzie skrawnia’” jest kształtowanie ubytkowe (rysunek  5), które w sposób szczegółowy zostanie opisane w kolejnym wpisie. Zapraszam do lektury…

 

Dr inż. Jakub Matuszak
Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji
Politechnika Lubelska

 

 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17