Celem niniejszej serii będzie wprowadzenie, zapoznanie, oswojenie tematyki procesu skrawania – jednej z wiodących metody kształtowania we współczesnej technice, w których liczy się jakość, dokładność i precyzja wykonanych elementów. Być może temat, może wydawać Ci się dość odległy, ale nic bardziej mylnego. Obecność procesu skrawania można zauważyć nawet w domowych warunkach (patrz rysunek 1).
Rys. 1. Skrawanie w domowych warunkach ;)
Wydawać by się mogło, że to przykład trochę naciągany, jednak wyodrębnić można typowe dla procesu skrawania elementy, przedmiot obrabiany, narzędzie wyposażone w ostrze skrawające oraz zjawiska w postaci oddzielania warstwy skrawanej i przekształcanie jej w wiór - nieprzydatny fragment przedmiotu obrabianego, który ląduje finalnie w zbiorniku na wióry. Sięgając jeszcze dalej, do czasów prehistorycznych, celem stosowania pierwszych narzędzi było zapewnienie przetrwania, obrony, zdobycia pożywienia, czy zapewnienia schronienia (rysunek 2).
Rys. 2. Pierwsze narzędzia skrawające
I chociaż nikt nie zastanawiał się nad geometrią narzędzia czy właściwościami materiału zastosowanego na ostrza to w sposób naturalny wiadome było, że narzędzie powinno charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością, jak najlepszą trwałością, być ostre i twardsze od materiałów, które miało obrabiać. Te intuicyjne, opracowane w dawnych czasach wytyczne, mają stuprocentowe przełożenie na dzisiejsze narzędzia skrawające i proces skrawania. Zawężając zagadnienie do produkcji przemysłowej, gdzie w dzisiejszych czasach kluczowa jest wydajność, jakość i obniżenie kosztów produkcji, rozwój materiałów konstrukcyjnych, materiałów narzędziowych oraz obrabiarek skrawających doprowadził do rozwoju wielu zaawansowanych metod obróbki skrawaniem wykorzystujących nowoczesne narzędzia (rysunek 3).
Rys. 3. Współczesne narzędzia skrawające
Zapraszam do zapoznania się z serią „wióry lecą”, tematyki mi bliskiej od ponad 15 lat, która nie tylko jest moim obowiązkiem zawodowym, ale przede wszystkim jest hobby i pasją.
Dr inż. Jakub Matuszak
Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji
Politechnika Lubelska
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17