Na zakończenie cyklu wpisów z prawa własności przemysłowej chciałabym przybliżyć Wam kilka wynalazków, których właścicielami są jedne z największych koncernów na świecie. Jednak nie będą to rozwiązania, o których słyszeliście w radio bądź telewizji, że zrewolucjonizowały rynek. Będą to rozwiązania, które mogę określić jako co najmniej specyficzne. Dlaczego akurat takie? A to z tego względu, że chciałabym Wam pokazać, że wynalazki to nie tylko pomysły, które od razu zmieniają świat, ale również pomysły, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wręcz śmieszne.
Dział Motorola Mobility firmy Google zgłosił w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych „system i metodę” tatuowania na gardle mikrofonu z obwodami wykrywającymi kłamstwa. W zgłoszeniu przedstawiono cyfrowy tatuaż, mały obwód drukowany, tatuowany na skórze na zewnątrz gardła. Urządzenie zawiera zarówno mikrofon, jak i bezprzewodowy nadajnik do przekazywania dźwięku głosu użytkownika do smartfona lub innego urządzenia. Co więcej, opcjonalnie tatuaż na gardle można skonfigurować tak, aby zapalał się za każdym razem, gdy mięśnie gardła użytkownika się napinają. Ponadto projektanci twierdzą, że mogliby również dołączyć galwaniczny czujnik reakcji skórnej, który umożliwiłby działanie urządzenia jako wykrywacz kłamstw.
Natomiast Apple pracujące nad okularami rzeczywistości rozszerzonej zgłosiło do USPTO wibrujące dotykowe skarpetki. Zgłoszenie patentowe firmy Apple opisuje głównie dotykowe urządzenie wyjściowe, które „może zawierać struktury w kształcie stopy z wnękami skonfigurowanymi do przyjmowania stóp użytkowników”. Struktura wspierająca, którą można nosić na stopach, zawierałaby również „szereg dotykowych elementów wyjściowych”, które działają w celu „stosowania sprzężenia zwrotnego” do dolnej i górnej części stopy osoby, być może w celu stworzenia poczucia ruchu, nawet jeśli stopa się nie porusza.
Z kolei Amazon uzyskał wiele patentów na wynalazki dotyczące systemów dostaw paczek. Ja chciałabym pokrótce przedstawić Wam dwa z nich. Pierwszy z nich dotyczy gigantycznego, latającego magazynu takiego jak sterowiec, który jednocześnie jest platformą startową dla dronów do dostarczania paczek w kilka minut. Gdy klient złoży zamówienie, to przyleci do niego dron z latającego magazynu i dostarczy paczkę. Natomiast drugie rozwiązanie dotyczy systemu wykorzystującego przenośniki taśmowe i rury próżniowe do transportu paczek i pojemników po ziemią. Zdaniem Amazona taki system ma być bardziej wydajny i niezawodny od standardowych dostaw, ponieważ nie ma na niego wpływu ruch na drogach, w tym oczywiście korki.
Również Microsoft złożył wniosek o patent na ciekawe rozwiązanie jakim jest „centrum danych sztucznej rafy”. Umieszczone w zbiorniku ciśnieniowym pod wodą centrum danych miałoby być chłodzone pośrednio wodą morską lub z jeziora przepływającą przez wymiennik ciepła. Komponenty centrum danych byłyby usuwalne i można by je było zabrać na powierzchnię w celu konserwacji, bez zakłócania otaczającego je życia morskiego. Firma testowała wcześniej centrum danych o nazwie „Projekt Natick” przez dwa miesiące na głębokości 9 metrów pod wodą 1 km od wybrzeża Pacyfiku. Ponieważ połowa populacji mieszka w pobliżu wody, Microsoft ma nadzieję, że podwodne centra danych zapewnią klientom prędkość „na krawędzi”.
Facebook natomiast w 2015 r. złożył wniosek o udzielenie patentu na wynalazek pt. „Wzbogacanie wiadomości tekstowych o informacje o emocjach”. Wśród zastrzeżeń patentowych znajdują się sposoby wykrywania szybkości pisania użytkownika smartfona i nacisku stosowanego podczas pisania wiadomości. W zgłoszeniu zawarto również zastrzeżenia dotyczące „identyfikowania jednego lub więcej słów w tekście wiadomości” oraz „przewidywanie emocji w oparciu o jedną lub więcej cech wprowadzanych z klawiatury i jedno lub więcej słów w tekście wiadomości”.
Jak możecie zauważyć przedstawione przeze mnie w tym wpisie wynalazki są dosyć zaskakujące, a wręcz niektórym z Was mogą wydać się bezsensowne. Jednak jednocześnie są one w pewien sposób potwierdzeniem tego jak bardzo technologia idzie do przodu i coś, co kiedyś było dla nas niemożliwe, dzisiaj jest po prostu na wyciągnięcie ręki.
Literatura:
[1] https://www.engadget.com/2013-11-07-motorola-throat-tattoo-microphone.html
[2] https://www.cnbc.com/2016/12/29/amazon-flying-warehouse-deploy-delivery-drones-patent.html
[3] https://www.newsweek.com/amazon-patent-tunnel-underground-subterranean-delivery-system-538821
[4] https://www.datacenterdynamics.com/en/news/microsoft-applies-for-artificial-reef-data-center-patent/
[5] https://www.linkedin.com/pulse/4-creepy-facebook-patents-actually-real-joe-khurana
mgr Paulina Pater
Rzecznik Patentowy
Politechnika Lubelska
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17