Coraz więcej zastosowań plazmy niskotemperaturowej obserwujemy w sektorze rolno-spożywczym. Obróbka plazmą posiada wiele zalet. Jest skuteczna i efektywna, zaś w porównaniu z metodami tradycyjnymi cechuje się niską toksycznością. Jest to ważne szczególnie w gospodarstwach ogrodniczych i sadowniczych, które chcą uzyskać certyfikaty upraw ekologicznych, a posiadają ograniczone możliwości lub całkowity zakaz stosowania środków chemicznych. Naukowcy z Zakładu Technologii Plazmowych opracowali cykl wynalazków do tych celów, w tym mobilny reaktor, który zmniejsza ilość patogennych mikroorganizmów: bakterii i grzybów, pozwala na zachowanie wymiany gazowej w tkankach, wpływa pozytywnie na tworzenie kallusa, wspomagając tym samym gojenie ran oraz ukorzenianie pędów oraz wydłuża przydatność do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych. Działanie plazmą ma działanie stymulujące na organizm roślinny i przyśpiesza kiełkowanie nasion.
Rys. 1. Reaktor plazmowy do zastosowań rolniczych
Cykl wynalazków związanych z reaktorami plazmowymi do zastosowań rolniczych (Rys.1.) zajął pierwsze miejsce w konkursie „Student-Wynalazca”, zaś na 46 Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” w Szwajcarii oraz na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS otrzymał srebrne medale. Urządzenie jest przenośne, wymaga do pracy jedynie naładowania akumulatorów. W kompaktowym reaktorze składającym się z plecaka i umieszczonej w lekkiej obudowie głowicy plazmowej w wyniku wyładowania elektrycznego następuje jonizacja gazu i generowane są czynniki aktywne wpływające pozytywnie na materiał biologiczny. Potencjalnymi odbiorcami mogłyby być przedsiębiorstwa szkółkarskie, sadownicy, producenci upraw ekologicznych, arboryści pielęgnujący drzewa starych odmian, gatunki endemiczne i roślinność na obszarach chronionych. Powyższe rozwiązania mogłyby być zastosowane również przez producentów nasion, kiełków, soków oraz innych produktów spożywczych.
Politechnika Lubelska uczestniczy w międzynarodowych sieciach badawczych dotyczących zastosowań plazmy do celów rolniczych np. Cost Action CA19110 PlAgri - Plasma applications for smart and sustainable agriculture z 30 krajami partnerskimi czy czy CEEPUS CIII-AT-0063 Applications and diagnostics of electric plasmas.
Literatura:
[1] http://tpioze.pollub.pl/ z dn. 20.09. 2022
[2] https://forumakademickie.pl/sprawy-nauki/medale-lubelskich-inzynierow-na-wystawie-w-genewie/ z dn. 20.09.2022
[3] https://journals.pan.pl/dlibra/publication/129041/edition/112598/content z dn. 20.09.2022
dr hab. inż. Joanna Pawłat
Katedra Elektrotechniki i Elektrotechnologii
Wydział Elektrotechniki i Informatyki
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17