pl-logo-www.png      9577_logopl2017.jpg

 

Dlaczego CAM?

08.03.2022 blog CAD/CAM WM

ka_temat_4.png

Programowanie za pomocą CAM często jest niezastąpione w wytwarzaniu nowoczesnych części maszyn. Dlatego w każdej firmie produkcyjnej spotkamy się z programami zorientowanymi na wspomaganie wytwarzania. Oprogramowanie CAM pozwala na pełną optymalizację procesu produkcyjnego.

Programista, w trakcie programowania ścieżek narzędzia może wyeliminować problemy i błędy, które potencjalnie wystąpiłyby w trakcie wytwarzania. Jedną z podstawowych zalet oprogramowania CAM jest możliwość przewidywania i unikania kolizji. Przez kolizję należy rozumieć niepożądany kontakt narzędzia lub oprawki z elementami mocującymi detal lub samym detalem, np. na tak zwanym szybkim posuwie G0. Spowodowanie kolizji może unieruchomić maszynę na długie tygodnie, w przypadku konieczności korekcji jej geometrii. Jesteśmy na to szczególnie narażeni w programowaniu maszyn pięcioosiowych, o często skomplikowanej kinematyce ruchów stołu lub wrzeciona frezarki. Przy wprowadzeniu modelu obrabiarki do oprogramowania CAM jesteśmy w stanie zaplanować wydajny i przewidywalny proces obróbki a programista w środowisku 3D może oglądać odwzorowanie ruchów narzędzia, tak jakby działo się to w przestrzeni maszyny. Pewne ruchy narzędzia egzekwowane w pięcioosiowej symultanicznej obróbce części są możliwe do opisania tylko przez oprogramowanie komputerowe CAM. Programista nie byłby w stanie opisać skomplikowanych symultanicznych ruchów narzędzia z wykorzystaniem pulpitu sterowniczego obrabiarki CNC, dlatego teraz odpowiedź na pytanie z nagłówka staje się oczywista.

Należy pamiętać że posiadanie maszyny CNC oraz oprogramowania CAM
nie wystarczy, aby prowadzić proces wytwarzania części. Elementem, który łączy sterowanie maszyny z oprogramowaniem CAM jest postprocesor dedykowany do danej obrabiarki. Podstawowym zadaniem postprocesora jest przekonwertowanie standardowego formatu na kod NC, przy jednoczesnym uwzględnieniu typu sterowania oraz kinematyki maszyny.

Za sprawą połączenia wiedzy technologicznej, materiałowej, narzędziowej oraz tej z zakresu maszyn technologicznych, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie CAM i dedykowany postprocesor możemy wykonać części o niemal dowolnej geometrii ograniczonej tylko naszą wyobraźnią.

mgr inż. Kamil Anasiewicz
Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji
Politechnika Lubelska

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17