pl-logo-www.png      9577_logopl2017.jpg

 

CAD/CAM w karierze zawodowej

29.03.2022 blog CAD/CAM WM

Czy warto wiązać swoją przyszłość z zawodem konstruktora CAD lub programisty CAM? Zdecydowanie! Obecnie, jak również wszystko na to wskazuje w przyszłości, specjaliści związani z projektowaniem i wytwarzaniem części maszyn są szczególnie poszukiwani na rynku pracy. Na równi z wysokim zapotrzebowaniem stoją zarobki, co stanowi jeden z głównych czynników decydujących o wyborze zawodu. Trudno wymienić branżę w której konstruktor CAD nie znajdzie zajęcia. Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, wydobywczy, spożywczy, meblowy, automatyka przemysłowa, przemysł medyczny, energetyczny, można wymieniać bez końca gałęzie poszukujące konstruktorów CAD. To kolejna zaleta tego zawodu, mając na horyzoncie potencjalną ścieżkę rozwoju swojej kariery.

Zawody technologa – programisty CAM i konstruktora CAD choć różne są ze sobą ściśle związane. Dobry technolog musi charakteryzować się również dobrym zrozumieniem szczegółów konstrukcyjnych, to samo dotyczy wiedzy technologicznej konstruktora. Specjaliści w tych zawodach muszą wykazać się wszechstronną wiedzą z dziedzin: obróbki skrawaniem, technologii, narzędzi, materiałów oraz maszyn technologicznych. W małych firmach bardzo często można spotkać się z zawodem konstruktora i technologa w jednej osobie. Niezbędny kapitał wiedzy i kompetencji możesz uzyskać poprzez uczestnictwo w studiach na takich kierunkach jak Mechanika i Budowa Maszyn lub Inżynieria Produkcji prowadzonych w Politechnice Lubelskiej. Swoją wiedzę warto również poszerzać na licznie dostępnych kursach i szkoleniach w ramach ciągłego samodoskonalenia.

Oba te zawody można zaliczyć do prestiżowych zawodów inżynierskich. Z pewnością aby odnaleźć się w tego typu zawodach trzeba charakteryzować się zacięciem do rozwiązywania problemów, co wraz z osiągnięciem pewnego poziomu kompetencji przynosi wiele satysfakcji. Mierzenie się z problemami natury technicznej – konstrukcyjnej czy technologicznej przynosi natychmiastową gratyfikację, sprawia to że od razu widzimy efekty naszej pracy, co ułatwia prowadzenie projektów. Rezultaty naszej pracy są również realne i namacalne co również można utożsamiać z radością z wykonywanej pracy.

ka_temat_7.png

mgr inż. Kamil Anasiewicz
Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji
Politechnika Lubelska

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17