pl-logo-www.png      9577_logopl2017.jpg

 

CAD/CAM - jak zacząć?

22.02.2022 blog CAD/CAM WM

1_03_2022_ka_430.png

Zastanawiasz się jak zacząć swoją przygodę z modelowaniem i wytwarzaniem części? To proste! Wiodący producenci często udostępniają wersje edukacyjne swoich programów do użytku przez uczniów i studentów. Często są to pełnowartościowe wersje programu z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi wykorzystania ich w sposób komercyjny. Opcjonalnie można pobrać wersje ograniczone limitem czasowym.

Jednym z największych producentów oprogramowania do wspomagania modelowania i wytwarzania są Siemens i Dassault Systemes. Spod skrzydeł potentata z Niemiec firmy Siemens, wychodzą min. programy Siemens NX oraz Solid Edge. Catia i SolidWorks to główne produkty z francuskiej firmy Dassault Systemes. Równie popularnym programem CAD jest propozycja od Autodesk – Inventor lub Creo od PTC. Na rynku jest dużo firm, które oferują oprogramowanie współpracujące z głównym programami CAD oferując rozszerzenia np. o funkcje CAM np. programy typu: SolidCAM, CAMWorks, MasterCAM, Inventor CAM, hyperMILL, EdgeCAM itp.

Z pewnością taki wybór może przyprawić o zawrót głowy, jednak nie powinno Cię to zniechęcić. Wszystkie wspomniane programy mają podobną zasadę działania i różnią się zwykle szczegółami w interfejsie. Co warto zaznaczyć, wraz z kolejnymi aktualizacjami programów, coraz częściej obserwujemy unifikację pewnych funkcji na przestrzeni różnych platform poprzez wzajemne „podkradanie” tych lepszych rozwiązań od konkurencji. Wszystko to przynosi korzyści i lepsze wrażenia z obsługi dla użytkownika.

Zatem który program wybrać na początek? NX i Catia ciągną za sobą łatkę „kombajnów” – programy te są wykorzystywane przez wielkie korporacje do wielostanowiskowej równoległej pracy nad dużymi projektami np. w przemyśle motoryzacyjnym lub lotniczym. Jeśli zaczniesz od projektowania w tych programach na pewno poradzisz sobie z programami dedykowanymi do mniejszych projektów, jednak wdrożenie w ich obsługę może być trudniejsze. Warto zainteresować się programami CAD typu SolidWorks, Solid Edge czy Inventor. Mają one łatwiejszy interfejs, a ewentualne przejście na bardziej zaawansowane programy będzie tylko formalnością.

Nie czekaj i zacznij swoją przygodę z oprogramowaniem CAD/CAM!

mgr inż. Kamil Anasiewicz
Katedra Podstaw Inżynierii Produkcji
Politechnika Lubelska

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17